Pokonaj astmę naturalnie

W medycynie chińskiej astma nazywana jest „xiao chuan”, co oznacza odpowiednio, świszczący oddech i duszności. Xiao i chuan klasyfikowane są jako dwie oddzielne choroby wymagające różnych zabiegów. Xiao (świszczący oddech) charakteryzuje się świszczącym dźwiękiem podczas oddychania, zwiększoną liczbą oddechów, dusznością i niezdolnością do odpoczynku w pozycji poziomej. Chuan (duszność) charakteryzuje się dusznością, ciągłym otwieraniem jamy ustnej w celu nabrania powietrza, uniesionym ramieniem, rozwartymi nozdrzami i niezdolnością do odpoczynku w pozycji poziomej. Pacjenci z xiao zazwyczaj mają chuan (duszność), natomiast u pacjentów z dusznością może, ale nie musi wystąpić xiao (świszczący oddech).

W medycynie zachodniej zarówno świszczący oddech jak i duszności uważane są za objawy, które mogą być obecne w wielu różnych schorzeniach takich jak astma, ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc.

Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać atak astmy. Przykłady obejmują inwazję chorobotwórczych czynników zewnętrznych, dietę, zaburzenia emocjonalne, wrodzoną słabość i choroby przewlekłe.

Chorobotwórcze czynniki zewnętrzne, takie jak zimno lub ciepło, powszechnie powodują ataki astmy. Jeśli płuca zostają zaatakowane, ich funkcja do regulacji przepływu wody zostaje osłabiona, i zaczyna się tworzyć śluz. Atakom astmy z powodu inwazji zewnętrznych czynników, sprzyja niska temperatura oraz nagła zmiana pogody. Zewnętrzne czynniki chorobotwórcze mogą również obejmować pyłki, dym papierosowy, spaliny samochodowe i inne alergeny (sierść, pióra, mocne zapachy).

Dieta może również wywołać atak. Surowe i zimne jedzenie powoduje podrażnienie śledziony i zwykle przyczynia się do stagnacji obiegu płynów i wzrostu produkcji wydzieliny. Ciężkie, słodkie i tłuste jedzenie ma tendencję do wytwarzenia ciepła w organizmie. Ryby, kraby, małże i inne owoce morza, również zwiększają prawdopodobieństwo ataków astmy.

Pierwszą linią obrony przed atakami astmy jest zabezpieczenie się przed czynnikami, które mogą je wywołać.

Chińskie zioła są powszechnie stosowane w leczeniu astmy. Praktycy uważają, że wzmacniają one płuca i układ odpornościowy, zmniejszając nasilenie ataku astmy i prawdopodobieństwo jej nawrotu. Większość preparatów ziołowych, składa się z kombinacji ziół, zaprojektowanych przez lekarza, w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb chorego. Takie ziołowe formuły tonizują nerki, eliminują kaszel, redukują nadmiar ciepła w płucach i rozpuszczają śluz. Jednakże pacjenci z ciężką astmą, zarzywający długotrwale leki sterydowe, mogą nie reagować tak szybko i tak skutecznie.

Akupunktura również ma znaczący wpływ na zatrzymanie ostrego ataku astmy. Wielu pacjentów doświadcza natychmiastowej ulgi po zabiegu, czując po prostu, że blokada dróg oddechowych została usunięta. Ponieważ skurcz oskrzeli wynika z nadmiernego pobudzenia układu przywspółczulnego układu nerwowego, niektóre tradycyjne punkty akupunktury dla „uspokojenia ducha” są szeroko stosowane w leczeniu astmy. Stymulacja tych punktów łagodzi zarówno obciążenie fizyczne jak i psychiczne, prawdopodobnie dlatego, że wywołuje uwalnianie neuroprzekaźników w mózgu.

Pacjenci w stadium remisji nie wykazują żadnych objawów astmy, takich jak świszczący oddech lub duszność, bądź objawy te są niewielkie. Zasada leczenia na etapie remisji powinna skupić się na równoważeniu braków leżących u podstaw powiązanych narządów wewnętrznych, a mianowicie płuc, śledziony i nerek. W zależności od nasilenia, należy kontynuować leczenie ziołowe przez co najmniej 6 miesięcy dla maksymalnej skuteczności.

Bez odpowiedniego leczenia, ataki astmy mogą być bardzo poważne, a w stosunkowo rzadkich przypadkach doprowadzić do śmierci. Praktycy medycyny alternatywnej i komplementarnej często sugerują stosowanie tradycyjnej medycyny chińskiej jako skutecznego leczenia astmy i jej objawów.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły