Co to łuszczyca?

łuszczyca

Łuszczyca to długotrwała i nawracająca choroba zapalna skóry, która dotyka 1 na 50 osób, zwykle między 10 a 30 rokiem życia, choć może pojawić się w każdym wieku.
Aby zrozumieć tą uciążliwą dolegliwość należy poznać jej cechy charakterystyczne:

– przyczyna łuszczycy nie jest znana
– indywidualny charakter objawów
– środki pomocne u jednych pacjentów u innych mogą okazać się nieskuteczne
– efektywna metoda po pewnym czasie może stracić na skuteczności
– łuszczyca ma charakter dziedziczny

Normalnie skóra odnawia się po 30 dniach – jest to czas przedostania się komórek z głębszych warstw na powierzchnie skóry. Komórki chorego na łuszczyce trafiają na powierzchnie po 3 dniach, jakby organizm stracił naturalną kontrole nad tym procesem. Nadmiar nowych tkanek trafia na powierzchnię czego rezultatem są czerwone czasami swędzące wybrzuszenia pokryte drobnymi łuskami lub grubymi, białymi płytkami – powstają tzw. tarczki.
Łuszczyca ma tendencje do pełnoobjawowych nawrotów, między którymi występują okresy bezobjawowe.

Naturalna higiena regeneracyjna bez chemii myjącej. Sposób utrzymywania higieny ma wpływ na intensywność zmian łuszczycowych. Chemiczne środki myjące (mydła, żele, szampony itp.) mogą dodatkowo drażnić rozstrojoną tkankę skórną i utrudniać proces prawidłowej regeneracji, jednak usuwanie zabrudzeń jest konieczne aby uniemożliwić rozwój wtórnego zakażenia.
Rozwiązaniem okazują się japońskie generatory naturalnych mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o wybitnym działaniu sterylizującym i dotleniającym. Dzięki nim używanie detergentów jest zbędne, a powrót do prawidłowej funkcji skóry niezakłócony, wzmocniony i znacznie szybszy. Po za tym, precyzyjnie oczyszczona powierzchnia skóry lepiej wchłania miejscowe preparaty lecznicze, co potęguje efekt terapeutyczny.

Ciepłe kąpiele zmniejszają ilość łusek natomiast tarczki stają się mniejsze jednak trzeba uważać, gdyż gorąca woda nasila świąd. Można dodać otręby pszenne – 1kg otrębów należy gotować przez 10-15 minut, następnie przecedzić i odwar wlać do wanny. Innym rozwiązaniem są specjalne płyny natłuszczające do kąpieli.

Zimne kąpiele z dodatkiem filiżanki octu z jabłek doskonale łagodzą świąd podobnie jak lód. Do plastykowej torebki należy włożyć kilka kostek lodu i przyłożyć do chorych obszarów skóry. Wskazane są także kąpiele przedramion w zimnej wodzie – należy zgiąć ręce w łokciach i zanurzyć je na 30-60 sekund, następnie wytrzeć ręce ręcznikiem – zabieg powtarzać codziennie.

Przemienny prysznic wzmacnia cały organizm – ciepła woda 2-3 minuty, zimna woda 10-20 sekund i od nowa.

Słońce. 95% pacjentów odczuwa poprawę po regularnych intensywnych kąpielach słonecznych. Znanym miejscem klimatoterapii jest Morze Martwe – oprócz słońca, bogaty w minerały muł i woda morska wyjątkowo skutecznie wspomagają leczenie łuszczycy. Dlatego wiele preparatów przeciwłuszczycowych powstaje na mineralnej bazie pochodzącej z „przesolonego” Morza Martwego. Łuszczyca nasila się zimą w klimacie zmiennym i wilgotnym, dlatego w miarę możliwości warto wyjeżdżać do ciepłych krajów. Promienie ultrafioletowe (zwłaszcza beta) są skutecznym lekiem jednak prowadzą także do oparzeń co może być przyczyną raka skóry. Jedynym sprawdzonym wyjściem jest krem przeciwsłoneczny położony na zdrowe obszary skóry.
Naświetlanie miejsc łuszczycowych przy pomocy lamp leczniczych lub w solarium – konsultacja z lekarzem jest niezbędna!

Akupunktura może okazać się także pomocna w leczeniu łuszczycy.

Nawilżanie i zmiękczanie skóry łagodzi przebieg choroby ograniczając świąd i powstawanie łusek. Obojętne olejki do ciała, tłuszcze roślinne, galaretki wazelinowe, kremy, maści i płyny z alantoiną, lanoliną, woskiem (parafiną), liposomami, witaminą F, masłem shea, tranem, kwasem salicylowym lub mocznikiem skutecznie pomagają skórze zatrzymywać wilgoć. Najlepiej stosować je tuż po kąpieli gdy skóra jest jeszcze mokra. Natomiast na świąd pomagają płyny z mentolem i kamforą.

Olejek arganowy to wśród wtajemniczonych kobiet cud kosmetyczny, który może także skutecznie wesprzeć leczenie łuszczycy. Wynika to z faktu jego naturalnego i unikalnego składu silnie wpływającego na normalizacje procesów zachodzących w tkance skórnej.

Olej kokosowy to kolejna naturalna i skuteczna alternatywa dla farmakologicznych preparatów nawilżających. Obecnie staje się coraz bardziej popularny w leczeniu różnych zmian skórnych.

Krem kortyzonowy, dostępny bez recepty, zawiera mniej leku niż kremy na receptę jednak zawsze warto sprawdzić jego skuteczność. Jest bezpieczny nawet na twarzy i w okolicach narządów płciowych. Należy stosować tylko do osiągnięcia doraźnej poprawy i stopniowo odstawić, gdyż organizm po dłuższym czasie uodparnia się na jego działanie.

Osłonięte chore miejsca. Przy pomocy plastrów lub plastykowej folii należy zakleić na kilka dni wcześniej posmarowane kremem kortyzonowym zmiany skórne. Dzięki temu skóra mięknie, komórki ulegają zniszczeniu co spowalnia ich rozmnażanie. Metoda skuteczna tylko na małych obszarach, nie większych od monety 5-złotowej, nie zadrapanych i nie zainfekowanych.

Smołę węglową nakłada się bezpośrednio na tarczki lub przygotowuje kąpiel z olejkiem zawierającym smołę a głowę myje się szamponem z tym środkiem. Preparaty smołowe mogą pozostawiać plamy i mają intensywny zapach, dlatego należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. Stosowanie każdego specyfiku należy przerwać, gdy wystąpi pieczenie lub podrażnienie skóry i nie smarować obszarów odkrytych bez naskórka.

Glinka indiańska zmieszana ze środkiem zmiękczającym doskonale pomaga na chore łokcie i kolana. Środek zmiękczający nadaje tarczkom wilgotność a glinka przykrywa je.

Uczep trójlistkowy to ziele często wykorzystywane w leczeniu łuszczycy. Wyciąg można spożywać, smarować skórę lub dodawać do kąpieli. Dostępny jest także olej, mydło czy szampon.

Łuszczyca – leczenie wewnętrzne, czyli co jeść…

Dieta chorych na łuszczyce powinna dostarczać dużo witaminy B2 i H. Cebula, groch, kapusta, marchew, szpinak, owoc głogu, miód, drożdże, winogrona, śliwki i morele suszone to podstawowe środki lecznicze. Warto pić soki z marchwi, dyni i szpinaku. Zaleca się również suplementy mineralne oraz regularny post (5-7 dni w miesiącu lub 1 dzień w tygodniu).

Ryby i tran pomagają dzięki zawartości kwasu tłuszczowego eikozopentaenowego (EPA). Jednak skuteczność tej metody jest uwarunkowana od indywidualnych predyspozycji. Podobnie działa olej lniany.

Pozostałe wskazówki:

Nadwaga sprzyja łuszczycy. Mimo braku naukowego wyjaśnienia tej zależności, stabilizacja wagi łagodzi dolegliwość.

Stres może wywołać i wzmaga chorobę. Pomaga tygodniowy urlop lub krótkie oderwanie się od codziennych obowiązków.

Inne podejście do choroby. Najważniejsze jest zaakceptowanie problemu i nauka skutecznych sposobów terapeutycznych. Jeśli od A do Z nic nie pomogło nie wolno się poddawać lecz znowu zacząć od A.

Uszkodzenia skóry mogą doprowadzić do nowych zmian. Chorzy na łuszczycę nie powinni zbierać jeżyn, nosić za ciasnych butów, ciasnego paska, używać tępej żyletki lub drażniących środków chemicznych.

Infekcja nasila łuszczycę dlatego ważne jest wczesne i skuteczne leczenie każdego zakażenia oraz szczególna kontrola zmian łuszczycowych w czasie infekcji. Wówczas zalecane są preparaty antyseptyczne.

POZOSTAŁE LEKI NATURALNE I ZIOŁA NA ŁUSZCZYCĘ:

Ostropest plamisty – roślina hamująca stany zapalne i zmiany skórne
Sufrin – siarka organiczna to podstawowy składnik keratyny i kolagenu – substancji odpowiedzialnych za prawidłową funkcję skóry
Colostrum – bioaktywny suplement immunologiczny przeciwdziałający chorobom skóry

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły