Korzyści płynące z masażu kręgosłupa

masaż kręgosłuopa

Dla wielu pacjentów, którzy cierpią na zwyrodnienie kręgosłupa, niechirurgiczne zabiegi są atrakcyjną alternatywą dla bardzo inwazyjnych zabiegów na otwartym elemencie. W ostatnich latach popularność holistycznego leczenia nadal rośnie, a jednym i niezmiennie preferowanym zabiegiem jest masaż kręgosłupa. Podczas, gdy wielu z nas kojarzy się on z relaksującym masażem ramion lub luksusowym spa, głęboki masaż tkanki może być bardzo skutecznym sposobem przezwyciężenia chronicznego bólu pleców i szyi, spowodowanego dyskopatią, zwężeniem kanału kręgowego, a nawet urazami szyi bądź kręgosłupa.

Sztandarowym celem masażu jest rozładowanie nadmiernie napiętych mięśni szyi i pleców, które wspierają kręgosłup. Napięcie mięśni i więzadeł jest bardzo powszechne i może prowadzić do urazów, a te z kolei efektywnie przyspieszają wystąpienie schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa (kręgi i dyski szybciej się zużywają), utrudniając powrót do zdrowia. 

Takie wzmożone napięcie mięśni pojawia się zarówno w przypadku skoliozy, jak i przy długotrwałym stresie, będącym negatywnym bodźcem emocjonalnym.

Licencjonowany masażysta lub fizjoterapeuta jest w stanie używać specjalnych technik, które stymulują mięśnie i wzmacniają ich tkankę, oraz uwalniają kwas i zalegające w tkance toksyny. Sesja nie jest czasochłonna i trwa od 30 do 45 minut w zależności od potrzeb. Masaż obejmuje plecy, barki i okolice pośladków. Wykonuje się go w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli do serca. Siła ucisków zależy od rodzaju schorzenia oraz wrażliwości na ból. Każdy pacjent jest inny, więc masażysta musi brać pod uwagę ogólną kondycję organizmu danej osoby.

Efekty jakich można się spodziewać to: pobudzony przepływ krwi, relaks, lepsza elastyczność, pełny zakres ruchu w stawach, oraz zapobieganie skurczom.

Masażu nie zaleca się w gorączce, stanach zapalnych, infekcjach, nowotworach i zakrzepach.

Pacjenci chętnie korzystają z masażu kręgosłupa w celu jego leczenia, aby rozluźnić obolałe lub zmęczone plecy, wyrównać i pielęgnować kręgosłup lub po prostu zrelaksować się fizycznie i emocjonalnie. Masaż kręgosłupa sprawdza się też w migrenowych bólach głowy, oraz jako element rehabilitacji pourazowej, bądź pooperacyjnej.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły