Naturalne zapobieganie i leczenie choroby niedokrwiennej serca

serce

W praktyce współczesnej medycyny, uznaje się, że nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, łatwe krzepnięcie krwi i powiększenie serca mogą prowadzić do katastrofalnych wydarzeń, takich jak zawał serca i udar mózgu, które są głównymi przyczynami śmierci u osób powyżej 40 roku życia. Dlatego została uruchomiona wielka kampania, aby wszystkie osoby dorosłe w tym przedziale wiekowym, badano pod kątem ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej i móc zastosować terapię lekową, gdy istnieje zwiększone ryzyko. W wyniku tych „starań” miliony dorosłych przyjmuje jednen lub więcej leków, w celu obniżenia ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i / lub w celu zmniejszenia agregacji płytek.

Rzeczywiście statyny są skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu ale mają niewiele klinicznych korzyści w redukcji zgonów z powodu zawału serca lub udaru mózgu.

Nie należy zapominać o objawach niepożądanych chemicznego leczenia. Do najczęściej zgłaszanych należą: obniżone libido i zmęczenie od niektórych leków hipotensyjnych, oraz uszkodzenie wątroby w wyniku stosowania reduktorów cholesterolu. Przeciwzakrzepowe terapie niosą ze sobą ryzyko krwawień i mogą powodować znaczne interakcje z innymi lekami, ziołami, witaminami, a nawet zwykłymi pokarmami.

Choroba niedokrwienna serca (inaczej choroba wieńcowa) jest to stan patologiczny, cechujący się bezwzględną lub względną dysfunkcją ukrwienia mięśnia sercowego z powodu uszkodzeń tętnic wieńcowych serca. Zdrowe tętnice są elastyczne i mają gładką wewnętrzną powierzchnię, zapewniając dopływ krwi do różnych części ciała. Jeżeli tętnice twardnieją i wypełniają złogami, pojawić się w nich mogą skrzepy krwi. Może to całkowicie przerwać przepływ krwi wraz z tlenem i doprowadzić do obumarcia tkanki.

Choroba wieńcowa w zależności od jej rodzaju może dawać różne dolegliwości. Ucisk, palenie w klatce piersiowej, nieregularne bicie serca, ból promieniujący wzdłuż lewego ramienia, niskie ciśnienie, pocenie się, nudności i wymioty.

Aby odwrócić chorobę serca i naprawdę zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, należy znaleźć przyczynę podwyższonego stężenia cholesterolu i wyeliminować ją. Należy szukać źródła zapalenia, które szkodzi tętnicom, zmuszając wątrobę do zwiększonej produkcji cholesterolu, powodując tym samym utlenianie cholesterolu i powstawanie blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Wieńcówka jest uważana za chorobę naszej cywilizacji, którą charakteryzuje nadmierne spożywanie przetworzonych pokarmów, bogatych w tłuszcz i cholesterol, siedzący tryb życia z małym zapotrzebowaniem na wysiłek fizyczny, otyłość i ciągle narastający stres. Wskutek tego w tętnicach wieńcowych tworzą się złogi płytek, które niszczą wyściółkę tętnic dostarczających krew z płuc do mięśnia sercowego, blokując tym samym dopływ krwi do tegoż organu.

Dbanie o to, aby nasze serce było zdrowe, jest podstawą długiego, zdrowego życia. Dlatego zapobieganie jest pierwszą linią obrony przed chorobą niedokrwienną serca.

Dieta roślinna (przeciwzapalna) jest tu niezwykle ważnym czynnikiem. Obejmuje ona wszystkie warzywa (im mniej gotowane, tym lepiej), owoce o niskiej zawartości cukru (jagody, zielone jabłka, truskawki, melony), większość orzechów i nasion (migdały, orzechy włoskie, nasiona lnu i nasiona szałwii hiszpańskiej) oraz zdrowe tłuszcze.

Spożywać należy pokarmy bogate w przeciwutleniacze i polifenole – zielona herbata, kiwi, winogrona, ciemnozielone warzywa liściaste są bogatym ich źródłem. Przeciwutleniacze i polifenole zwalczają wolne rodniki, które powodują stan zapalny i uszkadzają komórki.

W diecie ważne są pokarmy bogate w błonnik rozpuszczalny, gdyż jest on przyswajalny i oczyszcza tętnice ze złogów, w podobny sposób jak błonnik nierozpuszczalny czyści naszą okrężnicę. Najbogatszym źródłem błonnika rozpuszczalnego jest awokado. Innym, dobrym jego źródłem jest: czarna fasola, nieprzetworzone płatki owsiane, otręby owsiane, brukselka, rzepa, słodkie ziemniaki i szparagi oraz nasiona lnu.

Niezdrowe tłuszcze (tłuszcze trans) łatwo utleniają się i wywołują stan zapalny. Olej rzepakowy, olej roślinny, olej sojowy, olej słonecznikowy – jeśli którykolwiek z nich masz w domu – wyrzuć je natychmiast! Codzienne spożywanie zdrowych tłuszczów leczy uszkodzone błony komórkowe i redukuje stan zapalny. Zdrowe tłuszcze zawierają olej lniany, olej kokosowy, olej z oliwek, awokado, całe nasiona lnu, nasiona szałwii hiszpańskiej i olej z ryb lub olej z kryla. Orzechy włoskie i migdały zawierają zdrowe tłuszcze, a dodatkowo błonnik i witaminę E – wszystkie niezbędne dla zdrowia.

Łagodne ćwiczenia chińskie (rytmiczny ruch i głębokie oddychanie), również dają wiele wspaniałych korzyści. Wzmacniają układ krążenia, porawiają formę, ułatwiają chudnięcie, obniżają ciśnienie i poziom cukru. Poza tym pomagają przy stresie, zmniejszając poziom kortyzolu.

Leczenie choroby wieńcowej w medycynie orientalnej odbywa się indywidualnie, ma charakter złożony i ma na celu wyeliminowanie lub zminimalizowanie przyczyny choroby (zwłaszcza miażdżycy) i czynników prowokacyjnych: oczyszczanie z cholesterolu naczyń krwionośnych i poprawa dopływu krwi do serca i mózgu, redukcja wagi, normalizacja ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru. Wśród metod leczenia wykorzystywane są: akupunktura i akupresura stosowana wzdłuż południków serca i układu nerwowego a także ziołowe leki, które poprawiają funkcję wątroby i procesów metabolicznych w organizmie.

Istotne znaczenie w leczeniu choroby niedokrwiennej serca ma przywrócenie równowagi układu nerwowego i wzrost odporności na stres. W tym celu stosowany jest szeroki zakres zabiegów i leków ziołowych, które poprawiają stan układu nerwowego, jakość snu i normalizują stan psycho-emocjonalny.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły