Kilka ziół dla zdrowia nerek

zioła

Nerki, choć są niewielkie, mają ogromne zadanie do wykonania. Te nieduże narządy o kształcie fasoli znajdujące się w tylnej części jamy brzusznej są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń i niepożądanych substancji z krwiobiegu, oraz zapewniają ich wydalenie poprzez pęcherz w trakcie oddawania moczu. Nerki współpracują z innymi organami, aby regulować ciśnienie krwi, zwiększać wytwarzanie krwinek czerwonych i syntezować witaminę D. Zdrowa dieta, ćwiczenia i dobre nawodnienie są ważne dla wspierania zdrowia tych niezbędnych organów. Jako dodatkową pomoc, należy rozważyć następujące zioła, które mogą przyczynić się do zachowania ich w dobrym stanie, by mogły poprawnie wykonywać swoje funkcje.

Phyllanthus niruri (Chanca Piedra)

Nazwa tej rośliny oznacza w języku polskim „łamać kamienie” i wskazuje, że jest to skuteczny i naturalny sposób, aby rozbić kamienie nerkowe na małe kawałki, które mogą być łatwiej usuwane z systemu, nie robiąc szkody w drogach moczowych. Zioło powszechnie wykorzystywali rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej, a dziś jest lekarstwem dla tego konkretnego problemu.

Korzeń hortensji

Roślina od pokoleń używana jest w leczeniu dróg moczowych i prostaty w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz przez indiańskie plemiona Ameryki Północnej. Hortensja działa pomagając organizmowi bardziej efektywnie wykorzystywać wapń, który może zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych. Wiadomo również, że ma właściwości rozpuszczalników, które mogą pomóc rozbić kamienie, gdyby nastąpiło ich ewentualne wytworzenie.

Nawłoć

Rośnie często przy drogach, na zboczach i w zaroślach. Jej kwitnące późnym latem kwiaty zapowiadają nadejście jesieni. Jest ona jednak czymś więcej niż tylko ładną rośliną – od wieków była używana przez Indian w celu promowania ogólnego stanu zdrowia układu moczowego, w szczególności utrzymania oczyszczonych i wolnych od kamieni nerek. Leczy zapalenie moczowodów, kłębków i miedniczek nerkowych.

Guang Jin Qian Cao (Desmodium Styracifolium)

Roślina ta pochodzi z Azji i ma wiele zastosowań w medycynie. Najbardziej znaczące kliniczne korzyści to leczenie kamicy żółciowej i kamieni nerkowych, co minimalizuje konieczność operacji. Długotrwałe stosowanie zioła może zmniejszyć wielkość kamieni nerkowych i pozwala wydalić je z organizmu podczas oddawania moczu.

Rehmannia

Ta bylina o dużych liściach i fioletowych kwiatach, jest najważniejszym ziołem dla zdrowia nerek i nadnerczy w medycynie chińskiej (nazywana di huang). Korzeń Rehmannii służy jako lekarstwo, zawiera fitosterole i przeciwutleniacze (m.in. rehmannin), wraz z irydoidami glikozydów. Rehmannia wykorzystywana jest przede wszystkim jako tonik na nerki, a także do detoksykacji wątroby i leczenia zapalenia wątroby. Ma właściwości moczopędne.

Skrzyp

Ziele to jest naturalnym lekiem moczopędnym. Aktywizuje zwiększone oddawanie moczu, utrzymując nerki i pęcherz dobrze przepłukane, dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji lub powstawania kamieni w drogach moczowych.

Korzeń selera

Tak jak skrzyp, seler już dawno był ceniony za swoje właściwości moczopędne. Jest to ważne, ponieważ zwiększone oddawanie moczu może pomóc wypłukać bakterie oraz osady, które w przeciwnym razie mogą osiedlić się w nerkach i formować kamienie. Podczas spożywania selera (lub jakiegokolwiek moczopędnego zioła), należy upewnić się, że pijemy wystarczjąco dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu.

Wszystkie te zioła, choć działają na różny sposób, pomogą wspierać zdrowie nerek i układu moczowego. Ponieważ nerki odgrywają tak ważną rolę w usuwaniu zanieczyszczeń z krwi, dbając o ich zdrowie zapewniamy sobie najlepszy sposób codziennej detoksykacji i promowania zdrowia całego ciała.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły