Aurikuloterapia – akupunktura ucha

Auriculotherapy

Aurikuloterapia, znana również jako akupunktura ucha, opiera się na zasadach tradycyjnej medycyny chińskiej i jest szeroko stosowana w wielu przypadłościach, w tym leczenia uzależnień, zaburzeń nastroju, otyłości, bólu, przewlekłej sztywności stawów i innych schorzeń.

Ten system medyczny podkreśla holistyczne podejście do medycyny, czyli leczenie osoby na wszystkich poziomach, a więc ciała, umysłu i ducha, z różnymi aspektami życia.

Aurikuloterapia ma długą historię stosowania w Chinach. Wspominano o niej w najbardziej znanych, starożytnych chińskich podręcznikach medycznych. W czasach nowożytnych wykazano, że akupunkura uszna stymuluje wydzielanie endorfin – mózgowych substancji chemicznych, które wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie. Tłumaczy to bardzo dobre efekty, które są od lat uzyskiwane w leczeniu nerwic i depresji z wykorzystaniem tej właśnie metody leczenia.

Punkty akupunktury znalezione na małżowinie usznej pomagają przy regulacji narządów wewnętrznych organizmu, struktur i funkcji. Terapia działa poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego za pomocą nerwów czaszkowych i nerwów rdzeniowych na małżowinie usznej. Stymulacja neuroprzekaźników modulując ból i modulując funkcję nerwów, rozpoczyna proces gojenia w organizmie tej części ciała lub organu, który jest uszkodzony.

Aurikuloterapia jest zwykle włączona do regularnego leczenia akupunkturą, ale może być stosowana oddzielnie. Oprócz korzystania z punktów akupunktury na reszcie ciała, akupunkturzysta może wybrać kilka receptorów ucha, które jedgo zdaniem będą przydatne w danej przypadłości.

Ucho opracowuje się dokładnie po strefach odpowiednich części ciała na stronie przedniej i tylnej, wyszukując precyzyjnie punkty biologicznie aktywne, powiązane ściśle z narządami, układami i odpowiednimi częściami ciała. Zależnie od stanu chorobowego pacjenta wybierane jest ok. pięciu punktów do stymulacji. Pięć punktów to:

1. Punkt autonomiczny, który uspokaja system nerwowy i pomaga w ogólnej relaksacji

2. Shen Men lub „brama ducha”, który zmniejsza niepokój i nerwowość

3. Punkt nerek, dla uspokojenia lęków, uzdrawiający narządy wewnętrzne

4. Punkt wątroby do detoksykacji, oczyszczania krwi i tłumienia agresji

5. Punkt płuc, który promuje wentylację i pomaga pacjentom odprężyć się

Z miejsca, w którym następuje nakłucie igły, nie wyciąga się jej od razu, lecz pozostawia do 20-30 minut, a w niektórych schorzeniach nawet dłużej.

Wiele osób uważa, że igły do akupunktury są jedyną metodą leczenia akupunkturą, a te jednak nie muszą być stosowane. Są inne metody niż igłowe dostępne dla stymulowania punktów akupunktury ucha, np. ucisakanie, ultradźwięki lub elektroniczna stymulacja.

Istnieje też możliwość włączenie pacjenta w proces leczenia i to bez użycia igieł. W wybranych punktach umieszcza się ziarenka gorczycy (lub nasiona Vaccarii), które utrzymywane są w miejscu przy pomocy taśmy klejącej i pacjent masuje te punkty poprzez nacisk na ziarna. Mogą one być pozostawione w uchu przez kilka dni lub aż do dwóch tygodni. W ten sposób skutek zabiegu przedłuża się, a chory może aktywnie przyczynić się do skuteczności zabiegów, czego tak brakuje dzisiejszej medycynie.

Akupunktura ucha może być wykonana wraz z innymi zabiegami, między innymi masażem leczniczym, akupresurą lub innymi zabiegami refleksoterapii.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły