Dlaczego tak ważny jest układ endokrynny?

system endokrynny

Mimo, że rzadko myślimy o układzie hormonalnym, wpływa on niemal na funkcję każdej komórki w naszym ciele. 
Układ hormonalny odgrywa rolę w regulacji nastroju, wzrostu i rozwoju, wpływa na funkcje tkanek, metabolizm a także przebieg procesów rozrodczych. Układ wydzielania wewnętrznego obejmuje obszary w naszym ciele, które regulują i produkują hormony, te zaś pozwalają naszym komórkom na komunikację i skoordynowane działanie. Bez naszego układu hormonalnego, poszczególne części ciała funkcjonowałyby niezależnie od siebie.

Układ hormonalny tworzą wielokomórkowe gruczoły dokrewne: trzustka, nadnercza, grasica, przysadka mózgowa, gruczoł tarczowy, gruczoły przytarczycowe, gruczoły płciowe – gonady.

Uwalnianie hormonów podlega złożonym mechanizmom homeostatycznym. Ich poziom waha się w ciągu dnia, gdyż uwalniane są w sposób pulsacyjny, ustalony przez rytm wydzielniczy, zwany inaczej cyklem okołodobowym. Rytm ten warunkuje, kiedy sprawność fizyczna i psychiczna człowieka w ciągu doby jest najlepsza, oraz to, jaka pora snu jest dla niego najkorzystniejsza.

Melatonina może być uznana za swoisty „guzik restartu” dla rytmu okołodobowego, ponieważ pozwala organizmowi zregenerować się i odpocząć od dziennych aktywności. Melatonina jest wytwarzana w fazie głębokiego snu, czyniąc go zdrowym i kluczowym dla utrzymywania w równowadze układu dokrewnego.

Czynniki, które naruszają równowagę układu hormonalnego to:

  • niewystarczająca ilość snu
  • zanieczyszczenia środowiska, takie jak farby, spaliny i opary, pestycydy, metale ciężkie, wszechobecny fluor, estrogeny zawarte w produkowanym masowo mięsie, butelkach plastikowych i makijażu
  • brak witaminy D z braku wychodzenia na słońce – witamina D jest silnym modulatorem układu wydzielania wewnętrznego, zwłaszcza hormonów płciowych
  • Stres – powoduje wzrost poziomu kortyzolu w nadnerczach, zakłócając tym samym produkcję neuroprzekaźników i niszcząc składniki odżywcze potrzebne do produkcji innych hormonów. Stresory „palą” kluczowe substancje odżywcze takie jak witamina B, cynk, i witamina C. Stres nie wynika tylko z napięcia emocjonalnego, może być spowodowany czynnikiem fizycznym, pochodzącym z niezrównoważonego poziomu cukru we krwi, przewlekłego bólu pleców, zapalenia, alergii pokarmowych lub niestrawności.

Jednym z najprostszych sposobów dbania o zdrowie układu hormonalnego, jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety. Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białka są częścią każdej zdrowej diety. Aby bezpośrednio wpłynąć na układ hormonalny należy upewnić się, że dieta zawiera te pokarmy.

Ryby – zapewniają organizmowi kwasy omega-3, omega-6 i omega-9. Wpływają one bezpośrednio na funkcje poznawcze, komórkowe, funkcjonowanie nerek. Jedzenie ryb dwa razy w tygodniu pomoże w utrzymaniu zrównoważonego układu hormonalnego.

Czosnek – zwiększa odporność organizmu, zwiększając zdolność do zwalczania infekcji. Pomaga również w regulacji poziomu cukru we krwi. Zaleca się jeden lub dwa ząbki czosnku dziennie.

Wapń – utrzymuje układ nerwowy w zdrowiu, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych. Mleko, ser biały i żółty, zielone warzywa, suszone ziarna i jogurt są bogate w wapń.

Witamina B i B Complex -grupa witamin, która bezpośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Można je znaleźć w mięsie kurczaka (najlepiej z wolnego wybiegu), rybach, jajach, całych ziarnach, fasoli i orzechach.

Witamina C – nadnercza mają bardzo wysoką zawartość kwasu askorbinowego (witaminy C). Witamina ta stymuluje nadnercza do produkcji większej ilości leczniczego hormonu – kortyny. Stresujące środowisko prowadzi do wyczerpywania rezerw witaminy C i zwiększa skłonność do infekcji i chorób. Dobrym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, melony, morele, truskawki, jagody, zielone warzywa, papryka słodka, a zwłaszcza pomidory.

Kiedy jednak zachodzi potrzeba leczenia zaburzeń endokrynologicznych, orientalna medycyna szuka przyczyny braku równowagi u pacjenta. Układ hormonalny jest ściśle związany z wewnętrzną równowagą energii Yin i energii Yang. Mimo, że brak równowagi między energią Yin i Yang jest podstawą wszelkich chorób człowieka, najważniejszym elementem na którym należy skupić leczenie zaburzeń wydzielania wewnętrznego, jest meridian nerek. Poprzez wzmocnienie nerek (wraz z innymi organami, takimi jak śledziona, wątroba i serce), akupunktura w połączeniu z terapią ziołami, pomoże przywrócić równowagę hormonalną, uregulować stabilność emocjonalną i wspomóc zdrowy sen.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły