7 skutecznych rozwiązań na migrenę

migrena

Nawracający, pulsujący ból, często z jednej strony głowy z towarzyszącymi nudności, wymiotami i wyjątkową wrażliwością na światło i dźwięk. Migreny mogą obejmować etap zwany aurą, którą charakteryzują zaburzenia widzenia (błyski, plamy, zygzaki, mieniące się kolorowe światła lub martwe pole wokół).

Migrena jest chorobą neurobiologiczną, która podczas ataku obejmuje zarówno neurologiczne jak i naczyniowe zmiany w mózgu. Ludzie z genetyczną predyspozycją mają zmniejszony próg aktywacji „ośrodków bólu” w mózgu i stają się nadwrażliwi na bodźce. To rozpoczyna falę aktywności komórek nerwowych i uwalnianie neuroprzekaźników, które aktywują zapalenie naczyń krwionośnych, nasilając ból.                                                                                           Dodatkowe czynniki, które mogą wywołać atak to: przemęczenie, brak regularnych posiłków, stres, alkohol, nadmierny wysiłek fizyczny, spadek poziomu estrogenów.

Aby poradzić sobie z tą przypadłością wielu ludzi polega na lekach przeciwbólowych. Jednak te nie zawsze działają, jako że migreny mogą mieć różną skalę ataków. Istnieje również ryzyko uzależnienia, jeśli używa się ich zbyt często. Leki przeciwmigrenowe nie są wolne od skutów ubocznych, w postaci nudności i wrzodów żołądka, ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu a nawet zawału serca. To dlatego coraz więcej osób zwraca się ku medycynie alternatywnej. Jeśli szukasz naturalnego leczenia migreny, oto 7 bezpiecznych i skutecznych metod wartych wypróbowania.

Ćwiczenia

Od dawna zalecane cierpiącym na migrenę. Regularne i delikatne pomogą zmniejszyć napięcie i stres, który jest wyzwalaczem u wielu osób. Ćwiczenia powodują także uwalnianie endorfin, a te działają jako łagodny środek uspokajający. Polecany jest aerobik, spacery, pływanie lub jazda na rowerze.

Akupunktura

Liczne badania wykazały, że zapewnia długotrwałe rezultaty bez skutków ubocznych. Nakłucie igłą stymuluje mięśnie i uwalnia w organizmie naturalne leki przeciwbólowe – endorfiny, oraz blokuje przepływ impulsu do mózgu, blokując tym samym ból. Akupunktura w połączeniu z ziołami działa głębiej, regulując układ hormonalny i system nerwowy, a także przywraca swobodny przepływ energii Qi i pozwala ciału na samoregulację.

Techniki relaksacyjne

Masaż rozluźnia napięte mięśnie, łagodzi skurcze mięśni, poprawia przepływ krwi i pomaga w relaksacji. Może być pomocny w łagodzeniu bólu głowy zarówno napięciowego i naczyniowego.

Tai chi zwiększa świadomość ciała, dzięki czemu łatwiej wykryć i leczyć nadchodzący ból głowy.

Joga z kolei ma na celu zintegrowanie kontroli nad ciałem i umysłem. Poprzez poprawę techniki oddychania zwiększa się stopień dotlenienia krwi, a dzięki ćwiczeniom fizycznym poprawia się ukrwienie.

Zioła

Złocień Maruna (Tanacetum parthenium) był wykorzystany jako remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości od czasów starożytnej Grecji. Może zapobiegać atakom prawdopodobnie dlatego, że wspiera zdrowy przepływ krwi do mózgu. Kapsułki z suchych liści mogą również zmniejszyć częstotliwość występowania migreny.

Waleriana to kolejny starożytny środek, który przetrwał próbę czasu. Jego właściwości uspokajające łagodzą napięcie mięśni, które są tak często związane z migreną, a także wspomagają odpoczynek, gdy ktoś cierpi na całodzienne bóle głowy. Nalewka lub herbata z korzenia kozłka lekarskiego jest tak samo skuteczna jak suplementy, które zawierają jego wyciąg.

Suplementy

Witamina B2 (ryboflawina) pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym i bierze udział w produkcji energii. W ostatnim badaniu, pacjenci przyjmujący codziennie 400 mg ryboflawiny, znacznie rzadziej doświadczali ataków migreny. Powyższa dawka zalecana jest przez trzy miesiące.

Koenzym Q10 to inny dodatek, również skuteczny w profilaktyce migreny. Zwiększa przepływ krwi do mózgu, poprawia krążenie oraz chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Pomaga również ustabilizować poziom cukru we krwi – niski poziom cukru we krwi jest głównym bodźcem dla wielu osób cierpiących na migrenę.

Ponieważ nasz organizm nie może sam produkować magnezu, musimy polegać na źródłach żywieniowych lub uzupełnić jego niedobór, ponieważ niski poziom magnezu został bezpośrednio powiązany z migreną.

Dobre nawodnienie

Niewystarczająca ilość wody w organizmie może doprowadzić do migreny, więc ważnym jest, aby być nawodnionym jeśli wiesz że jesteś podatny na tego rodzaju bóle głowy. Picie kilku szklanek wody przed migreną może pomóc złagodzić jej objawy lub nawet wstrzymać jej pojawienie.

Okłady z lodu

Istnieje punkt na ciele ludzkim, znany jako Feng Fu. Znajduje się on u podstawy czaszki, tuż poniżej dolnej pokrywy czaszki w górnej części szyi. Jeśli regularnie będziemy umieszczać na nim lód, poczujemy się zdrowsi i pełni energii. Takie 20 minutowe zabiegi, pomogą również w niektórych schorzeniach, m.in. łagodzą migrenowe bóle głowy. Lód ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły