Zioła naturalnym remedium w walce z bólem

zioła

Farmaceutyki nie muszą być jedyną ścieżką do złagodzenia bólu. Naturalne metody leczenia są coraz bardziej popularnym sposobem na radzenie sobie z tą przykrą dolegliwością.

Wiele ziół ma właściwości łagodzące ból oraz stan zapalny, jednak w niektórych przypadkach należy zachować ostrożność.

Imbir

Ekstrakt z tej jakże popularnej przyprawy, może pomóc na bóle stawów i mięśni, ponieważ zawiera związki fitochemiczne, które powstrzymują zapalenie. Regularnie stosowany, zmniejsza również częstość ataków migreny. Zapobiega mdłościom. Należy go jednak wykluczyć w przewlekłej chorobie przewodu pokarmowego, np. wrzodach żołądka lub dwunastnicy.

Korzeń kozłka

Często nazywana naturalnym środkiem uspokajającym, waleriana była używana od wieków do regulacji układu nerwowego i łagodzenia bezsenności, napięcia, rozdrażnienia i niepokoju. Waleriana jest również naturalnym lekiem przeciwbólowy, który nie tylko zmniejsza wrażliwość nerwów, obniża napięcie mięśni gładkich ale działa leczniczo przy kołataniu serca i skurczu naczyń wieńcowych w zespole objawów bólu ( dusznica rzekoma), oraz napadowych skurczach jelit. Preparatu kozłka nie należy stosować przez dłuższy czas ( po miesięcznym stosowaniu należy zrobić co najmniej dwutygodniową przerwę).

Kapsaicyna

Kapsaicyna jest alkaloidem, pochodzącym z ostrej papryczki chilli. Działa poprzez zakłócanie wytwarzania tzw. substancji P, chemicznie zaangażowanej w przekazywanie bodźców bólowych do mózgu, tym samym oddziałuje na receptory bólowe w błonach komórek nerwowych obwodowego układu nerwowego. Właściwości kapsaicyny wykorzystuje się w łagodzeniu bólu związanego z zapaleniem kości i stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, oraz w leczeniu bólu mięśni, stawów, czy nerwobólach. Kapsaicyna jest dostępna w postaci kremu, maści i plastrów.

Kurkuma

Pikantność, która nadaje przyprawie curry charakterystyczny smak i koloryt, ma również wiele korzyści przeciwbólowych. Nowe badania sugerują, że kurkuma posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a także pomaga poprawić krążenie i zapobiega krzepnięciu krwi. Kurkuma jest używana w tradycyjnych lekach na złagodzenie bólu w skręceniach, stłuczeniach, siniakach i zapaleniu stawów, jak również w leczeniu skóry i problemów trawiennych. Uzdrawiająca moc kurkumy pochodzi z jej aktywnego składnika kurkuminy, która obniża poziom dwóch enzymów w organizmie, powodujących zapalenie stawów.

Kadzidłowiec (Boswellia)

Jest to niezwykła roślina i staje się coraz bardziej znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Zapalenie jest źródłem bólu przewlekłego. Unikatowe kwasy (kwasy bosweliowe) blokują nadprodukcję aktywności cytokinetycznych w uszkodzonych tkankach, jednocześnie zwiększając przepływ krwi do stawów. Boswellia wykazała wielki sukces w redukcji stanów zapalnych, takich jak choroba Crohna, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zapaleniu kości i stawów, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy i innych stanach bólowych.

Diabelski pazur (Czarci pazur)

To zioło o złowieszczo brzmiącej nazwie jest naprawdę świetne w leczeniu wielu dolegliwości. Wśród nich są problemy z wątrobą, zgaga a nawet alergia. Ma również właściwości przeciwzapalne, może osłabić ból głowy, artretyzm, nerwobóle, stany zapalne ścięgien i wiązadeł a także bóle lędźwiowe. Swoje działanie, zawdzięcza glikozydom irydoidowym, flawonoidom (kwercetyna, kemferol, luteolina), oraz fitosterolom. Nie należy go jednak stosować w nadciśnieniu, wrzodach żołądka i podczas ciąży.

Rehmannia

Korzeń tej byliny jest powszechnie używanym ziołem w tradycyjnej medycynie chińskiej. Sporadycznie wykorzystywany jest wyciąg z samego ziela. Ze względu na wielokierunkowe działanie, leczy alergie, niedokrwistość, zaparcia, wysokie ciśnienie krwi ale również reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów, i przewlekły ból miednicy. Niweluje ból dolnej części pleców powstały z wady nerek lub z przepracowania.

Bromelina

Ten naturalny reduktor bólu pochodzi z enzymów obecnych w ananasie. Badania pokazują, że zmniejsza poziom prostaglandyn, które są hormonami wywołującymi stan zapalny. Bromelina może przynosić korzyść ludziom z artretyzmem i zespołem Costena. Enzym sprzyja również leczeniu mięśni i tkanki łącznej.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły