Wygląd małżowiny usznej a zdrowie.

ucho

Ucho…narząd do słuchania. Dzięki niemu na równi z mową mamy możliwość komunikacji ze światem, rejestrowania dźwięków, zdobywania informacji. Obserwując mołżowinę ucha, jej kształt, wygląd skóry i reakcję na ucisk, możemy także uzyskać wiedzę na temat naszego zdrowia.

Zagadnieniem badania ogólnego stanu zdrowia, a także leczenia poprzez zewnetrzną część ucha, zajmuje się aurikuloterapia. Stara medycyna chińska od najdawniejszych czasów kojarzyła kształt ucha z zarysem ludzkiego płodu w jego postaci embrionalnej. Z tego właśnie poglądu wywiedziono teorię i praktykę diagnostyki z ucha, a także metody leczenia.

Małżowina o regularnym kształcie, z wyraźnie zaznaczonym obrąbkiem, brzegiem ucha, świadczy o zdrowym kręgosłupie. Występujące na brzegu ucha wszelkie zniekształcenia, spłaszczenia, rozwinięcia obrąbka sygnalizują zmiany w poszczególnych częściach kręgosłupa.

Również inne oznaki zewnętrzne mówią o stanie zdrowia naszego organizmu. Według chińskiej medycyny naturalnej znaczenie ma przede wszystkim wielkość małżowiny usznej. Duże uszy są oznaką siły witalnej i długowieczności. Świadczyć też mają o licznych zdolnościach twórczych. Wielkouchych cechuje także dobroduszność i łagodność wynikająca z poczucia siły. Osobnicy z małymi uszami powinni więcej troski okazywać swojemu zdrowiu. Są z natury słabsi fizycznie, a ich organizm nie regeneruje się w tak szybkim tempie, jak u ludzi z pokaźnymi małżowinami. Do cech charakterologicznych przypisywanych ludziom z małymi uszami należy nadmierna beztroska, skłonność do ryzyka i lekkomyślność narażająca ich na kłopoty zdrowotne.

Znaczenie ma również zabarwienie ucha i jego bezpośredniej okolicy. Uszy nadmiernie czerwone wskazują na złą pracę nerek i zaburzenia elektrolitu. W celu wyrównania ubytków, zwłaszcza żelaza, osoby takie powinny uzupełniać dietę preparatami zawierającymi brakujące metale.
Błyszcząca i napięta skóra ucha znamionuje niedobór wapnia, zaś brązowe plamy wokół małżowiny zarówno z tyłu ucha, jak i od strony policzka są oznaką schorzeń jelit, osłabienia perystaltyki i częstych zaparć.

Technikami uciskowymi i masażem ucha można leczyć wiele schorzeń i dolegliwości. W bolesności różnych części kręgosłupa ulgę przyniesie nam masaż i uciskanie miejsce przy miejscu całego obrąbka ucha. W tym celu należy ująć w dwa palce brzeg ucha i od szczytu małżowiny przesuwać się, uciskając dość mocno, ku dołowi. Zabieg należy prowadzić najpierw na jednym, potem na drugim uchu.

W stanch obniżonego samopoczucia, lękach i nastrojach depresyjnych pomocny może być masaż punktów położonych na płatkach ucha. To te miejsca, w których panie noszą kolczyki i klipsy ( medycyna orientalna odradza noszenie kolczyków, gdyż „dziurkowanie” uszu niszczy punkty recepcyjne). Wystarczy je ująć w dwa palce i dość mocno uciskać, jednocześnie masując je ruchem okrężnym. Minuta takiego masażu energetyzuje nasz organizm. Jest to równocześnie jeden ze sposobów usuwania bólu głowy.

Masażami i uciskaniem punktów na uszach można między innymi leczyć schorzenia skórne, uczulenia, bóle stawów biodrowych czy zaburzenia snu i pamięci.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły