Czyszczenie ucha było praktykowane przez wiele kultur już pięć tysięcy lat temu i jest uznane za niezbędne, tak samo jak szczotkowanie zębów i dziąseł.
Konchowanie ucha, zwane także świecowaniem ucha lub terapią termalną uszu, jest naturalną metodą stosowaną w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, jak również bezpiecznym i prostym remedium na delikatne usuwanie nadmiaru wosku, toksyn i produktów wydzielania gruczołów łojowych z wnętrza trąbki słuchowej. Procedura ta powinna być wykonywana tylko przez doświadczonych lekarzy, ponieważ prawidłowe przygotowanie głowy do zabiegu, decyduje o osiągnięciu dobrego efektu końcowego.
Według medycyny wschodniej, świecowanie działa bezpośrednio na system czakr – oczyszcza i wzmacnia aurę ciała. Małżowina uszna zawiera zakończenia nerwowe i punkty akupunktury odpowiadające za dany obszar ciała, umysł i emocje. Zakończenia nerwowe połączone są przez strumienie subtelnego przepływu energii, która niesie naszą siłę życiową. Jeśli słuch jest zaburzony a ucho zablokowane, następuje odłączonie od tej energii. Świeca działa jak katalizator, który oczyszcza ze zgromadzonych śmieci zakończenia nerwowe. Pozwala to na czysty przepływ drgań do odpowiedniego obszaru umysłu, ciała i ducha.
Świece stosowane w zabiegach wykonane są w stu procentach z surowej bawełny (muślinu) powleczonej oczyszczoną parafiną lub woskiem pszczelim. Istnieją również specjalistyczne świece, które zawierają zioła i czyste olejki eteryczne.
Cały proces jest relaksujący i nieinwazyjny. Długie, zwężające się ku dołowi stożki są wkładane do uszu i zapalane. Płomień świecy (gdy świeca jest prawidłowo umieszczona w uchu) tworzy próżnię, która wysysa wosk, grzyby, drożdże i inne zanieczyszczenia z ucha i przesuwa do dolnej części świecy.
Ciśnienie krążące w kanale świecy dostarcza stężoną parę wzbogaconą leczniczymi, ziołowymi olejkami do wnętrza ucha, polepszając mikrocyrkulację i krążenie limfy. Ciepły dym z kolei, idąc w dół do kanału słuchowego, otacza pleśń oraz bakterie i dusi je.
Po wypaleniu się świecy lekarz rozwija ją i na podstawie wyglądu nalotu określa stan zdrowia pacjenta. Jasnożółty nalot świadczy o tym, że pacjent jest zdrowy, natomiast brązowy sugeruje że zabieg należy powtórzyć.
Korzyści terapeutyczne, jakie daje świecowanie uszu:
- odmładzanie, poprawa krążenia
- zmiękczenie woskowiny
- ostrzejszy słuch
- detoksykacja zatok (redukcja ciśnienia)
- oczyszczenie układu limfatycznego
- redukcja stanów zapalnych nosa, gardła, migdałków
- rozluźnienie mięśni ramion i karku
- lepsze poczucie równowagi
- łagodzenie bólów głowy
Trąbka słuchowa (tuba auditiva) biegnie od układu chłonnego, łącząc jamę bębenkową z jamą gardła. Gdy jest zapchana, może wystąpić wiele problemów, również tych wymienionych powyżej. Trąbka zapychana jest toksynami, których układ limfatyczny nie był w stanie wyeliminować.
Zabieg świecowania trwa około 30 minut i wykonywany jest w obu kanałach słuchowych. W czasie jego trwania pacjent musi zachować spokój i nie poruszać się gwałtownie. Z tego względu zabieg nie jest polecany dzieciom poniżej 12 roku życia i osobom nadpobudliwym. W dniu terapii nie należy moczyć głowy a zwłaszcza uszu. Przez pierwsze 24 godziny po świecowaniu najlepiej chronić uszy od wiatru, zimna i nadmiernej ilości wody.
Poprawa zdrowia i samopoczucia często następuje już w dniu zabiegu. Przy silnych dolegliwościach świecowanie powtarza się kilkukrotnie.
Konchowanie ucha nie jest wskazane dla osób uczulonych na produkty pszczele i noszących aparaty słuchowe, a także w ostrych stanach zapalnych uszu lub z uszkodzeniem błony bębenkowej.