Starożytna sztuka parzenia ziół

zioło, parzenie ziół

Chińskie zioła występują w formie proszków, które można spożywać z wodą lub innymi płynami, w formie tabletek, maści, granulek, a także w formie suszu wymagającego gotowania.
Przez wieki, praktycy zawsze podkreślali znaczenie prawidłowo sporządzonego wywaru ziołowego, bowiem skuteczność leku zależy nie tylko od składników herbaty, ale i samego przygotowania.

Naczynie

Zalecane są naczynia ceramiczne lub szklane, i ważne by miały pokrywę. Należy unikać czajników metalowych lub odlanych z żeliwa i miedzi, gdyż zioła wchodzą w reakcję z metalami zmieniając swoje właściwości lecznicze, lub co gorsza, mogą dawać negatywne skutki. Jeśli musisz użyć metalowego pojemnika, niech będzie ze stali nierdzewnej.

Woda

W czasach starożytnych ważną kwestią było pochodzenie wody. Niektóre herbatki wymagały wody źródlanej, inne wody deszczowej. Obecnie (chyba że zaznaczono metodę przygotowania dla określonej formuły ) wystarczy woda z kranu i wszelka woda pitna. Czystość wody to już osobisty wybór.

Gotowanie ziół

Do naczynia wlej tyle wody aby jej lustro znajdowało się około 2 cm nad wierzchnią warstwą ziół. Dobrą zasadą jest mieć w garnku dwa razy więcej wody niż suszu, kiedy stosujemy zioła twarde, lepkie lub wymagające długiego procesu gotowania. Tak przygotowane, pozostawiamy na co najmniej pół godziny zanim włączymy palnik. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zmniejsz temperaturę i gotuj na wolnym ogniu. W zależności od rodzaju ziół, istnieje wiele zmienności w czasie gotowania. Średni czas wynosi około 20 do 30 minut.

Aromatyczne zioła gotujemy nie dłużej niż 5-10 minut, ale powinny być wrzucone do wywaru na sam koniec gotowania. Jeśli gotujemy zioła więcej niż jeden raz, należy dodać świeżych aromatów do każdej partii.
Napotne zioła gotujemy nie dłużej niż 10-15 minut, tonizujące zaś nawet 40 minut. 
Kości, rogi, muszle lub ciężkie mineralne substancje powinny być gotowane 20-30 minut dłużej niż inne zioła. Zgnieć je (jeśli to możliwe), namocz oddzielnie, a następnie gotuj przez około pół godziny przed dodaniem innych ziół.

Nie podnoś pokrywy naczynia podczas gotowania, gdyż olejki lotne mogą odparować i uciec.

Po sporządzeniu pierwszej filiżanki herbaty, te same zioła są zazwyczaj gotowane drugi lub nawet trzeci raz. Uważa się, że pierwsze gotowanie wpływa na Qi pacjenta i ma działanie bardziej powierzchowne. Drugie i trzecie wpływa na krew i poziom wewnętrzny. Z tego względu dobrze jest wymieszać partie herbaty, jeśli to możliwe.

Picie herbaty

Należy przyjmować jedną filiżankę herbaty dwa razy dziennie (zazwyczaj rano i wieczorem). Mniejsze ilości przyjmujemy trzy razy dziennie (rano, po południu i wieczorem). Staraj się pić herbatę przed jedzeniem, pozwoli to na maksymalną absorpcję. 
Jeśli pacjent przyjmuje leki, dobrze będzie jeśli wypije wywar co najmniej godzinę przed lub po zażyciu lekarstw, aby zmniejszyć ryzyko interakcji.
Bywa że substancje zawarte w formule drażnią przewód pokarmowy, wtedy wypijamy zioła godzinę po jedzeniu. Mieszanki tonizujące należy przyjmować na pusty żołądek ( jeśli to możliwe), uspokajające 2 do 3 godzin przed snem.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły