wątroba

Wątroba jest niezwykłym organem i zarazem centralnym laboratorium chemicznym w organizmie. W świecie, w którym codziennie wprowadza się nowe toksyny, jest ważniejszym niż kiedykolwiek, aby upewnić się, że nasza wątroba jest „szczęśliwa” i zdrowa.

Wątroba odgrywa ważną rolę w metabolizmie. Być może najważniejszą funkcją metaboliczną wątroby jest detoksykacja, lub inaktywacja i wydalanie toksycznych chemikaliów, leków i hormonów, zarówno tych stworzonych przez organizm jak i tych, które pochodzą ze źródeł zewnętrznych. Wątroba dezaktywuje te substancje i wysyła je na szlaki biochemiczne i fizjologiczne, które ostatecznie doprowadzają do ich wydalania przez jelita, płuca, nerki oraz skórę. Wątroba zaangażowana jest również w tłuszcze, węglowodany i białka, witaminy i przechowywanie minerałów.

Wątroba jest głównym zbiornikiem krwi i filtruje jej więcej niż 1,4 litra na minutę. Usuwa bakterie, toksyny, a także inne niepożądane substancje z krwi. Każdego dnia wątroba produkuje i wydziela około 1 litra żółci. Żółć jest niezbędna w procesie absorpcji materiałów rozpuszczalnych w tłuszczach z jelit, w tym wielu witamin, a jej wydzielanie pomaga wyeliminować wiele toksycznych substancji.

Tradycyjna medycyna chińska uważa wątrobę za narząd najmocniej dotknięty przez nasze emocje. Kiedy wątroba jest obciążona – gniew, depresja i rozdrażnienie pojawiają się częściej. Gdy wątroba funkcjonuje harmonijnie, osoba pozostaje spokojna i zrelaksowana.

Wiele czynników decyduje o tym czy wątroba wykonuje dobrze swoje najważniejsze funkcje. Zbyt duży nacisk na wątrobę z przejadania się, złej jakości posiłki, stres środowiskowy, emocjonalny lub przepracowanie może spowodować przeciążenie wątroby, co prowadzi do zmniejszenia jej zdolności oczyszczania i produkcji żółci. Przeciążona wątroba pozwala toksycznym odpadom przedostawać się do krwi i ciała.

Kroki, jakie należy podjąć w celu detoksykacji przeciążonej wątroby, zależą od tego jak poważny jest problem. Zacznij od prostych środków żywieniowych przedstawionych poniżej i sprawdź jak się czujesz. Jeśli uważasz, że wątroba potrzebuje dalszego wsparcia, rozpocznij stosowanie ziół wspomagających jej pracę.

  • Rozpocznij swój dzień wodą ze świeżym sokiem z cytryny – pomaga to przepłukać i udrożnić wątrobę.
  • Jedz regularnie buraki i marchew lub pij z nich sok. Warzywa te doskonale leczą i oczyszczają wątrobę.
  • Regularnie stosowany chlorofil i inne zielone napoje pomogą w oczyszczeniu narządu.
  • Żywność bogata w wysokiej jakości białka jest niezbędna do przywrócenia i utrzymania wątroby w dobrej formie. Jaja z wolnego wybiegu, ryby, orzechy i nasiona, ziarna zbóż są bardzo korzystne. Odżywcze przeciwutleniacze, takie jak witamina E, cynk i selen są niezbędne do ochrony wątroby przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
  • Odbudowa wątroby wymaga również dużo świeżego powietrza, ćwiczeń, odpowiedniego odpoczynku, naturalnych produktów spożywczych i minimum 2 l czystej wody na dobę.
  • Ogranicz kontakt z substancjami chemicznymi – wszelkiego rodzaju dodatkami do żywności, kosmetykami i żrącymi środkami czyszczącymi.
  • Zarówno alkohol jak i słodycze, staraj się spożywać z umiarem.

Istnieje wiele fantastycznych ziół, które znacznie wspierają i pomagają wątrobie właściwie funkcjonować. Jedne z bardziej popularnych obejmują: korzeń mniszka, ostropest, liście karczocha i kurkumę.

Korzeń mniszka to idealne lekarstwo dla wątroby, ponieważ jest całkowicie nietoksyczny i delikatnie przywraca funkcję tego organu. Poprawia przepływ żółci i wspiera nerki podczas oczyszczania i detoksykacji wątroby i jelit.

Ostropest zawiera jedne z najsilniejszych substancji ochronnych wątroby, w tym znaną sylimarynę, która hamuje działanie wolnych rodników uszkadzających komórki wątroby. Pozwala także na syntezę białek, co prowadzi do wytworzenia nowych komórek wątroby i zastąpienia tych uszkodzonych.

Kurkuma od dawna uważana była za silnie leczniczą roślinę. Kurkumina, główny składnik aktywny, wykazuje silne właściwości ochronne, odtruwające, antyrakowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Liście i korzeń karczocha tradycyjnie stosowano w celu poprawy trawienia, a także dla wsparcia pracy wątroby, pęcherzyka żółciowego i nerek. Cynaryny znajdujące się w karczochu stymulują wydzielanie żółci, jak również obniżają poziom triglicerydów i cholesterolu. Karczoch ma także pewne działanie antyoksydacyjne.

System energetyczny wątroby kieruje obwodowym i ośrodkowym układem nerwowym, oczami i ścięgnami, zapewnia energię i witalność narządów płciowych. Kiedy wątroba jest przeciążona, bardziej prawdopodobne jest częste pojawianie się negatywnych emocji, takich jak gniew, depresja, zły humor, agresja, drażliwość. Mogą wystąpić objawy fizyczne, takie jak: alergie, zmęczenie, niestrawność i wzdęty brzuch, problemy z oczami (plamy, łzawienie), bóle głowy, uderzenia gorąca, bezsenność, brak równowagi hormonalnej.

Każdy powinien oczyścić jelita, wątrobę i krew co najmniej raz w roku.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły