Medycyna naturalna w walce z anemią złośliwą

anemia lek

Anemia megaloblastyczna (złośliwa) jest zaburzeniem krwi występujacym w momencie, kiedy organizm przestaje pochłaniać odpowiednią ilość witaminy B12, zwaną kobalaminą. Dzieje się tak, gdy pewne komórki znajdujące się w żołądku (komórki wyściełające żołądek) nie wytwarzają białka znanego jako czynnik wewnętrzny. Białko to jest potrzebne, aby jelito cienkie mogło wchłonąć witaminę B12. Brak kobalaminy negatywnie wpływa na krew, ponieważ bierze ona udział w produkcji erytrocytów. Zdrowe krwinki czerwone są niezbędne w czasie transportu tlenu do komórek.

Istnieje kilka rodzajów niedokrwistości, do których może doprowadzić brak czerwonych krwinek. W przypadku anemii złośliwej, albo organizm nie jest zdolny do absorpcji wystarczającej ilości witaminy B12, lub dieta danej osoby nie jest wystarczająco bogata w tenże składnik. W konsekwencji występują symptomy takie jak bladość skóry i błon śluzowych a także przewlekłe zmęczenie. Inne objawy to szybkie lub nieregularne bicie serca, zawroty i bóle głowy, trudności z myśleniem, duszność, zimne dłonie i stopy, szum w uszach oraz apatia.

Ważne jest jak najszybsze leczenie anemii złośliwej, aby uniknąć komplikacji. Nieleczona zbyt długo, może doprowadzić do powikłań neurologicznych. Mogą to być problemy z chodzeniem, równowagą i funkcjami poznawczymi. W najgorszym wypadku w nieobecności jakiegokolwiek leczenia, objawy te mogą zostać na stałe. Na szczęście, akupunktura i medycyna orientalna może pomóc w leczeniu objawów niedokrwistości megaloblastycznej.

Ponieważ anemia złośliwa jest chorobą krwi, którą zapoczątkowują problemy w żołądku lub jelitach, szczególną uwagę należy zwrócić na leczenie narządów trawiennych.

Celem zabiegów akupunktury jest, aby zapewnić wszystkim organom trawiennym możliwość prawidłowego wyodrębnienia składników odżywczych z pożywienia. Składniki te z kolei, są niezbędne do wytwarzania mocnej, zdrowej krwi. W ten sposób, akupunktura może pomóc złagodzić objawy niedokrwistości złośliwej.

Wiele objawów niedokrwistości wskazuje na problemy z obiegiem krwi. Na przykład, zimne ręce i stopy wskazują, że krew nie przepływa prawidłowo. Bóle głowy również potwierdzają słabe krążenie krwi. W takim przypadku, aby pomóc złagodzić objawy niedokrwistości, następuje konieczność wybrania punktów akupunktury, które wzmocnią krew, by mogła ona przepływać bardziej energicznie.

Również zastosowanie kombinacji ziół daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu objawów niedokrwistości. Fitoterapia poprawia ukrwienie oraz przepływ Qi przez organizm. Niektóre z ziół to:

  • Bai Zhu – dostarcza organizmowi Qi i poprawia jakość śledziony.
  • Arcydzięgiel – wzmacnia, harmonizuje i tonizuje krew.
  • Dang shen – pielęgnuje krew i energię ciała.
  • Korzeń lukrecji – tonizuje Qi żołądka i śledziony.
  • Traganek błoniasty – jak wyżej.
  • Rehmannia odżywia energię yin i pobudza produkcję płynu.
  • Kłącze piwonii odżywia krew i wiąże energię yin.

Oprócz spersonalizowanego planu leczenia akupunkturą i ziołami, należy wprowadzić zmiany w diecie, gdyż jest to łatwy i dający trwałe rezultaty sposób zwalczenia niedokrwistości związanej z niedobo­rami pokarmowymi. Do produktów, które zwięk­szają zasoby żelaza w organizmie, należą: czerwone mięso, wątroba wieprzowa, szpik kostny, melasa, mleko sojowe, czarna fasola, ziarna aduki, zielone warzywa liściaste, jabłka, winogrona, orzechy i nasiona. Są to głównie produkty odżywiające wątrobę. Ponadto unikać należy kawy, czekolady, alkoholu, herbaty, papierosów (długotrwałe palenie dużej ilości papierosów doprowadza do zaburzenia funkcji przenoszenia tlenu przez krew) i oczyszczonych produktów z białej mąki. Dbanie o właściwy odpoczynek i sen, oraz przestrzeganie diety wzmocni krew i wątrobę.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły