Elektroakupunktura – jak działa i czy jest bezpieczna?

Elektroakupunktura jest techniką akupunktury, która ​​relatywnie rzecz biorąc, przybyła do nas dopiero niedawno. Niektórzy badacze uważają, że elektroakupunktura po raz pierwszy została użyta przez lekarzy we Francji i Włoszech już na początku XVIII wieku. Inni przypisują jej odkrycie japońskim naukowcom w 1940 roku, którzy pracowali nad szybszym gojeniem złamań kości. Jeszcze inni twierdzą, że tak naprawdę elektroakupunktura nie została opracowana aż do 1958 roku, kiedy to rozpoczęto z nią eksperymentować w Chinach. W każdym razie, elektroakupunktura jest coraz bardziej popularną formą leczenia i jest używana przez lekarzy medycyny orientalnej w szerokim zakresie.

Jaka jest różnica między tradycyjną akupunkturą a elektroakupunkurą?

Elektroakupunktura jest bardzo podobna do tradycyjnej akupunktury, ponieważ w trakcie leczenia są stymulowane te same punkty. Tak jak w przypadku tradycyjnej akupunktury, igły są umieszczane na określonych punktach ciała, a następnie dołączone za pomocą klipsów do urządzenia generującego ciągłe impulsy elektryczne. Urządzenie to służy do regulacji częstotliwości i natężenia dostarczanych impulsów, w zależności od stanu leczonego pacjenta. Elektroakupunktura wykorzystuje dwie igły na raz, tak że impulsy mogą przechodzić z jednej igły do drugiej. Liczne pary igieł mogą być stymulowane jednocześnie, zwykle nie dłużej niż 30 minut w tym samym czasie.

Jedną z zalet elektroakupunktury jest to, że lekarz nie musi być aż tak precyzyjny przy umieszczaniu igły. To dlatego, że prąd dostarczany przez igłę stymuluje większy obszar ciała niż igła wkłuwana. Kolejną zaletą jest to, że może ona być stosowana bez igieł tradycyjnych. Podobna technika zwana przezskórną stymulacją nerwów, stosuje elektrody przyklejone do powierzchni skóry. Ucieszy to osoby, które boją się igieł lub ich stan uniemożliwia igłowanie.

Jakie schorzenia leczy elektroakupunktura?

Zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, choroba jest spowodowana tym, że Qi nie przepływa w organizmie prawidłowo. Lekarz określa, czy qi jest słabe, w zastoju lub w inny sposób niezrównoważone, następnie wskazuje punkty do stymulacji. Elektroakupunktura uważana jest za szczególnie użyteczną w warunkach, w których występuje gromadzenie się Qi, takich jak przewlekłe zespoły bólowe lub w przypadku, gdy Qi jest trudniejsze do stymulacji. Metoda dość skutecznie poprawia stan zdrowia w licznych przypadkach niedowładu, porażeniach, w niektórych uciążliwych nerwobólach i stanach zapalnych narządu ruchu. Istnieją również dowody, że elektryczna stymulacja punktów akupunktury aktywuje układ endorfin, które pomagają obniżać ciśnienie krwi i redukować stres.

Czy elektroakupunktura boli?

Podczas przyjmowania elektroakupunktury pacjenci mogą doświadczać uczucia mrowienia, co jest najbardziej prawdopodobne ze względu na prąd elektryczny, jednakże w większości przypadków nie będzie ono odczuwalne. Mogą wystąpić pewne bardzo niewielkie siniaki lub krwawienia, wynikające z trafienia igły w drobne naczynia krwionośne.

Elektroakupunktura nie powinna być stosowana u pacjentów, którzy w przeszłości mieli napady padaczki, przebyli udar mózgu, chorują na serce lub posiadają wszczepiony rozrusznik serca (akupunkturę klasyczną można tu stosować bez obaw). Przed próbą elektrostymulacji, chory powinien omówić ze swoim lekarzem potencjalne zagrożenia i korzyści.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły