Dobroczynne właściwości truskawek

truskawki

Uważana przez starożytnych Chińczyków za królową owoców, truskawka jest jednym z najbardziej popularnych, orzeźwiających i zdrowych smakołyków na świecie. Jej mniejsze, dziko rosnące siostry, a mianowicie poziomki, stały się znane już w czasach Cesarstwa Rzymskiego i były stosowane do różnych celów leczniczych, takich jak łagodzenie stanów zapalnych, gorączki, kamieni nerkowych, nieświeżego oddechu, artretyzmu i innych.                                                 Chłodny charakter truskawki jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia suchego kaszlu, bólu gardła, utrudnionego oddawania moczu, braku apetytu, oraz detoksykacji po zatruciu alkoholem.

Truskawki są bogate w niezbędne składniki odżywcze, witaminę C, jod, potas, magnez, kwas foliowy i błonnik. Jedna szklanka świeżych truskawek zawiera aż 160 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C. To również potężna dawka antyoksydantów – antocyjanów, kwasu elagowego, kwercetyny i kemferolu, które wykazują działanie ochronne wobec niektórych rodzajów raka.

Korzyści z konsumpcji owoców i warzyw wszelkiego rodzaju, w tym truskawek, są nieskończone. Jeśli nasza dieta obfituje w pokarmy roślinne, minimalizujemy ryzyko powstania chorób serca, cukrzycy i raka. Wysokie spożycie owoców i warzyw ma również wpływ na zdrową skórę i włosy, zęby, oraz przypływ energii i redukcję wagi.

Regularne spożywanie antocyjanów (flawonoidów) zawartych w owocach, może zmniejszyć ryzyko zawału serca o 30 procent. Kwercetyna zawarta w truskawkach, jest naturalnym lekiem przeciwzapalnym, który wydaje się zmniejszać ryzyko miażdżycy tętnic i chroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez lipoproteiny niskiej gęstości, czyli zły cholesterol. Wysoka zawartość polifenoli w truskawkach, zabezpiecza przed ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej, zapobiegając tworzeniu się płytek krwi i redukując wysokie ciśnienie za pomocą mechanizmów przeciwzapalnych. Błonnik, potas i witamina D, również wspierają zdrowie serca.
Patrząc na te wszystkie korzyści, sercowcy powinni z pewnością spożywać dużo truskawek.

Ponieważ truskawki posiadają niski indeks glikemiczny (25), są idealnymi owocami dla diabetyków. Zawarty w nich błonnik pomaga utrzymywać stabilny poziom cukru we krwi, tym samym przeciwdziała jego ektremalnym wahaniom.

Jedzenie truskawek pomaga także łagodzić depresję, a dbają o to mangan, kwas foliowy oraz witamina C.               Mangan to pierwiastek potrzebny do optymalnego funkcjonowania mózgu. Dieta bogata w ten minerał, może obniżyć objawy depresji, takie jak drażliwość, smutek, przygnębienie i zmęczenie. Kwas foliowy zapobiega nadprodukcji homocysteiny, która uniemożliwia krwi i innym składnikom odżywczym dotarcie do mózgu. Nadmiar homocysteiny zakłóca wytwarzanie hormonów szczęścia – serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, odpowiedzialnych za nastrój, sen i apetyt. 
Gdy jesteśmy zestresowani nasze nadnercza pracują na najwyższym biegu by produkować kortyzol, który z kolei zuboża poziom witaminy C w organiźmie. Kiedy stres staje się zbyt nasilony lub przewlekły, nasze nadnercza słabną. Spożycie truskawek nie tylko uspokoi nadnercza ale zmniejszy też wydzielanie hormonu stresu.

Oprócz wymienionych korzyści, truskawki mogą być również stosowane w celu zapobiegania przebarwieniom, leczeniu trądziku, zmniejszenia obrzęków i cieni wokół oczu. Dzięki tym cudownym owocom, można mieć promienną skórę, która nigdy nie straci swojego blasku.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły