Czerwiec miesiącem San Jiao

san jiao

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, każdy miesiąc roku jest połączony z konkretnym organem w naszym ciele. Krótko mówiąc, każdy miesiąc daje nam szansę, aby zrobić coś dobrego dla danego organu. Czerwiec jest miesiącem wyjątkowym, połączonym z San Jiao tzw. potrójnym ogrzewaczem.

Potrójny ogrzewacz sam w sobie nie jest narządem, ale zgrupowaniem organów według funkcji i lokalizacji i jest połączony z osierdziem w związku yin / yang. Podstawową funkcją potrójnego ogrzewacza jest metabolizm wody, a organy podzielone są na następujące grupy:

  • Górny ogrzewacz – obejmuje serce i płuca. Jest opisany jako „mgła”, gdyż kieruje przyswajaniem płynów i substancji odżywczych, ogrzewa ciało, skórę, kości i stawy. Choroba najczęściej atakuje ten ogrzewacz, następnie przebiega w środkowym i dolnym ogrzewaczu.
  • W skład środkowego ogrzewacza wchodzą śledziona i żołądek. W nim zachodzi maceracja, dlatego zaburzenia trawienia przypisywane są właśnie jemu. Jakość jedzenia dostarczanego do środkowego ogrzewacza wpływa na zasoby energii ciała, jak również jakość i ilość krwi oraz płynów.
  • Dolny ogrzewacz obejmuje narządy poniżej pępka: jelita, nerki, wątroba, pęcherz moczowy. Nazywany jest „bagnem”, ponieważ odpowiada za wydalanie odpadów.

Niektórzy naukowcy uważają, że potrójny ogrzewacz jest związany z podwzgórzem – częścią mózgu, która reguluje apetyt, trawienie, równowagę płynów, temperaturę ciała, pracę serca, ciśnienie krwi i inne podstawowe funkcje.

Oto pozostałe miesiące roku i ich narządy:

Styczeń – pęcherzyk żółciowy

Luty – pęcherz moczowy

Marzec – żołądek

Kwiecień – jelito grube

Maj – jelito cienkie

Czerwiec – San Jiao

Lipiec – nerki

Śierpień – śledziona

Wrzesień – wątroba

Październik – osierdzie (traktowany jako oddzielny narząd w medycynie orientalnej)

Listopad – płuca

Grudzień – serce

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły