Co mówi język o twoim zdrowiu?

kobieta pokazująca język

Język jest jednym z ważniejszych obszarów diagnostycznych medycyny orientalnej. Co sprawia, że jest tak wielkim narzędziem rozpoznawczym? Język zawiera wodę, elektrolity, śluz i enzymy, jest bardzo wrażliwym organem i jego zmiany wyglądu odzwierciedlają zmiany fizyczne w organizmie. W medycynie chińskiej język jest „mapą” wnętrza. Tak jak twarz, język jest podzielony na strefy pięciu elementów, które odpowiadają sieci organów wewnętrznych.

Normalny język powinien być czerwonawo-różowy, gładki, bez śladów zębów czy przebarwień z bardzo cienką, przezroczystą powłoką, która wykazuje odpowiednie wydzielanie śliny. Wszelkie odstępstwa od tej normy są spowodowane brakiem równowagi w systemie. Zarówno barwa i kształt języka są ważne w diagnozie.

Nalot języka, który często pojawia się na jego środku lub końcu, pozwala stwierdzić, jak dobrze funkcjonuje metabolizm spożywanych pokarmów.

  • Lekki, przezroczysto-biały nalot, odzwierciedla zdrowy przewód pokarmowy.
  • Gruba warstwa oznacza nadmiar wilgoci lub płynu chorobotwórczego. Powłoka może być gruba o zabarwieniu żółtym lub białym. Najczęściej gruba warstwa nalotu związana jest ze złym funkcjonowaniem jelit.
  • Całkowity brak nalotu może oznaczać jakąś formę wyczerpania w organizmie.

Jeśli widzisz gruby nalot na języku, to czas aby wprowadzić pewne zmiany. Gruba warstwa na środku języka lub u jego nasady wskazuje na przeciążony układ trawienny, spowodowany np. przerostem bakterii i drożdży. Obłożony język i nieświeży oddech mogą również sugerować, że żołądek produkuje zbyt małe ilości kwasu solnego. Choć mała dysharmonia w układzie pokarmowym nie brzmi groźnie, z czasem może prowadzić do innych problemów, dotyczących układu odpornościowego i hormonalnego.

Kolor języka może wahać się od bladego różu do czerwieni, a nawet mieć niebieskawy odcień i odzwierciedlać rozkład płynów ustrojowych w całym ciele.

  • Blady język mówi nam o niewystarczającej ilości krwi w organizmie (anemii), bądź niskim ciśnieniu krwi. Często przyczyną bladego języka jest źle dobrana dieta, ponieważ jedzenie daje nam energię do produkcji krwi.
  • Język, który jest fioletowy lub ma niebieskawy odcień może być ostrzeżeniem, że płyny i krew nie są w pełni obiegu. Za brak cyrkulacji może odpowiadać choroba serca, albo stagnacja emocjonalna lub depresja. Tak więc język daje dodatkowo wskazówki dotyczące aktualnego stanu psychicznego i emocjonalnego.

Blady język o spuchniętych brzegach powinien nas skłonić do spożywania ciepłej żywności i ziół, takich jak: zupy, jagnięcina, wołowina, pory, orzechy, świeży imbir, rozmaryn, cynamon. Można również włączyć umiarkowane ilości dzikiego ryżu, kukurydzy, gryki, żyta i amarantusa w celu odprowadzenia wilgoci z systemu. Unikać należy pokarmów zwiększających zimno w organizmie, m.in. tych, które są spożywane prosto z lodówki.

Wygląd brzegów języka informuje o stanie zdrowia wątroby i dróg żółciowych. Jeśli prawy brzeg jest blady lub pożółkły, oznaczać to może stan zapalny. Z kolei czerwony z widocznymi pęknięciami, świadczy o istniejących złogach lub kamieniach w pęcherzu żółciowym.

Jeżeli chodzi o emocje, szczególnie ważny jest koniec języka. Według medycyny chińskiej, nadmiar myśli i zmartwień może wyczerpywać system chłodzenia i generować ciepło. To ciepło uwidacznia się właśnie w postaci czerwonego języka. Kiedy zauważamy u siebie czerwoną końcówkę języka, warto unikać pokarmów, które mogą doprowadzić do przegrzania organizmu. Są to pokarmy, takie jak wino, alkohol, kawa, żywność pikantna i nadmiar mięsa.

Badanie języka, jego koloru, powierzchni, stanu kosmków jest metodą pomocniczą. Mimo iż diagnozy takiej nie należy traktować w sposób ostateczny, sygnalizuje ona zmiany zachodzące w organizmie. Ich potwierdzenia i przyczyn należy poszukiwać, korzystając z innych metod badania.

Pamiętaj, że kawa, herbata, papierosy, jedzenie bądź leki, mogą mieć wpływ na kolor języka.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły