Bezsenność – jak ją leczyć?

bezsenność

Sen jest niezbędny dla dobrego zdrowia, ale większość z nas nie dostaje go wystarczająco dużo. Pracowite życie wymusza na nas późne kładzenie się spać i wczesne wstawanie.                                                                                                   Dlaczego tak ważny jest sen? Ludzie, którzy nie przesypiają 7 godzin są bardziej narażeni na infekcje wirusowe, otyłość, cukrzycę, depresję, choroby układu krążenia, przewlekłe zapalenie i ból. Ponadto, faza snu REM (ang. Rapid Eye Movement) jest kluczowa dla pamięci, uczenia się i emocjonalnego uzdrowienia.

Przyczyn zaburzenia snu jest wiele, ale najbardziej powrzechnymi są:

 • Przyczyny emocjonalne, takie jak stres, gniew, niepokój, lęk
 • Inne kwestie, które mogą bezpośrednio wpłynąć na sen to: dieta, nawyki żywieniowe, przepracowanie, praca w systemie zmianowym, itp.
 • Różne schorzena, jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, przewlekłe bóle pleców, prostata, choroby nerek i wątroby.

Medycyna orientalna oferuje wiele rozwiązań w zakresie bezsenności, w tym akupunkturę, zioła i dietę. Plan leczenia zależy od unikalnych objawów a większość pacjentów odnajduje ulgę.

Oto kilka metod na lepiej przespaną noc:

Akupunktura – Jest bardzo relaksująca, pomaga uspokoić umysł i ciało. Co więcej, wkłuwane w ciało igły mobilizują komórki do produkcji związku o nazwie adenozyna. Adenozyna wykazuje działanie nasenne nie tylko w przodomózgowiu lecz także poprzez hamowanie neuronów oreksygenicznych w podwzgórzu bocznym.                                               Światowa Organizacja Zdrowia (WHO ) wymienia bezsenność jako przypadłość w leczeniu której akupunktura jest bardzo skuteczna.

Zioła – Przewlekła bezsenność wymaga zastosowania fitoterapii. Istnieje wiele ziołowych preparatów skutecznie pomagających regulować sen, często składających się z ziół z kategorii „substancji, które odżywiają serce i spokój ducha.” Najlepiej jeśli to lekarz wybierze odpowiednią formułę, ponieważ preparaty dobierane są na podstawie zespołu objawów i historii medycznej danej osoby.

Prawidłowe odżywianie:

 • Spożywanie posiłków zbyt późno lub w nadmiarze, może opóźnić opróżnienie żołądka, co prowadzi do fizycznego dyskomfortu podczas leżenia. Wieczorny posiłek powinien być lekki i zakończony na 3 godziny przed pójściem spać.
 • Ludzie, którzy doświadczają częstego rozstroju żołądka lub wzdęć, powinni ograniczyć ilość ciężkich, tłustych i pikantnych potraw.
 • Kofeina jest stymulantem, który przedłuża czas zasypiania i zmniejsza jakość snu, więc ogranicz spożycie kawy, coli, napojów gazowanych, herbaty. Należy unikać picia kawy w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych. Trzeba pamiętać, że niektóre leki również zawierają kofeinę, np. te na ból głowy.
 • Ogranicz ilość płynów po kolacji.
 • Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na zawarte w żywności konserwanty i wzmacniacze smaku (np. glutaminian sodu), które mogą powodować rozstrój żołądka, bóle głowy i inne reakcje. Unikanie tych substancji, może pomóć się lepiej wyspać.
 • Nocna hipoglikemia (niski poziom glukozy w nocy) jest ważną przyczyną bezsenności, zwłaszcza dla tych, którzy jedzą zbyt wiele rafinowanych węglowodanów. Odpowiednia przekąska przed snem, pomoże utrzymać prawidłowy poziom cukru w ciągu nocy. Mogą to być krakersy, pełnoziarniste płatki lub pieczywo.

Zmiana stylu życia:

 • Nie pal przed snem. Wydaje się, że palenie daje efekt uspokajający, lecz nikotyna uwalniana stopniowo w mózgu, powoduje przerwy w śnie.
 • Choć alkohol sprawia że czujesz się senny, tak naprawdę zakłóca on funkcjonowanie mózgu, co prowadzi do częstych wybudzeń. Nie spożywaj go przed pójściem spać.
 • W kąpieli używaj olejku lawendowego lub zastosuj go jako perfumy. Zapach sprzyja relaksowi, co może prowadzić do lepszego snu.
 • Kup nową poduszkę. Badania pokazują, że ortopedyczna poduszka z wycięciem na szyję, może poprawić jakość snu i zmniejszyć ból szyi.
 • Jak wiemy wszechobecna elektronika emituje promieniowanie elektromagnetyczne, więc unikaj w sypialni sprzętu RTV, telefonów komórkowych oraz laptopów.
 • W sypialni staraj się utrzymywać rześkie powietrze.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły