Aromaterapia – zdrowie z wnętrza roślin

aromaterapia

Termin „aromaterapia” został wprowadzony przez francuskiego chemika Rene Maurice Gattefosse’a w 1928 roku i miał sugerować terapeutyczne zastosowanie substancji aromatycznych (olejków eterycznych). Chociaż termin ten nie był używany aż do XX wieku, podstawy aromaterapii sięgają tysięcy lat. Starożytni Chińczycy, Hindusi, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie intensywnie korzystali z aromatycznych ziół, stosując je w celach kosmetycznych, leczniczych a także duchowych i rytualnych.

Aromaterapia może być zdefiniowana jako sztuka i nauka wykorzystująca naturalnie wyodrębnione, aromatyczne esencje, dla zrównoważenia, zharmonizowania i promowania zdrowego ciała, umysłu i ducha.

Olejki eteryczne (znane również jako olejki lotne) są podstawowym materiałem stosowanym w zabiegach aromaterapii. Uzyskuje się je z pachnących esencji zawartych w wielu roślinach. Te esencje produkowane są przez specjalne komórki roślinne, często pod powierzchnią liści, kory lub skórki, z wykorzystaniem energii słońca, a także elementów zaczerpniętych z powietrza, gleby i wody.

Olejki eteryczne oraz fitoncydy działają w różny sposób. Na poziomie zapachu stymulują nerwy węchowe w nosie. Nerwy z kolei wysyłają impulsy do części mózgu aktywując układ limbiczny, który kontroluje emocje i wpływa na układ nerwowy. Po nałożeniu na skórę (często w postaci olejków do masażu) aktywują receptory termiczne i likwidują mikroorganizmy oraz grzyby, z kolei wchłanięte do krwiobiegu promują uzdrowienie całego ciała. Aplikacja wewnętrzna podstawowych preparatów oleistych (zwykle nie zalecanych do użytku domowego) może stymulować układ odpornościowy, wydzielanie moczu, działać antyseptyczne.

Różne aromaty i składniki chemiczne olejów, powodują zróżnicowane reakcje emocjonalne i fizjologiczne. Jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych jest lawenda, zalecana przez lekarzy w leczeniu ran, zwalczaniu lęku i bezsenności oraz dla poprawy pamięci. Inne popularne zapachy to eukaliptus, róża, jaśmin, imbir i bergamotka.

Praktyka aromaterapii może obejmować:

  • wdychanie (bezpośrednio lub rozproszone w powietrzu)
  • wchłanianie przez skórę (kąpiele, masaże, okłady)
  • wchłanianie przez błony śluzowe (do płukania jamy ustnej i gardła)
  • spożycie (czasami przepisywane z zastrzeżeniami)

Aromaterapia jest wspaniałą metodą na oczyszczanie organizmu. Olejki, stymulując układ krążenia wspomagają drenaż limfatyczny, który jest niezbędny do skutecznego eliminowania toksyn.

Masaż aromaterapeutyczny z wykorzystaniem olejków eterycznych uchodzi za jedną z najprzyjemniejszych metod relaksacyjnych, która zapewnia odnowę biologiczną i detoksykację całego ciała. Sesja zazwyczaj trwa 60 minut. Jest to czas potrzebny, aby olejki przeniknęły do organizmu przez skórę i uaktywniły odpowiednie reakcje chemiczne, by ostatecznie zostać wydalone za pośrednictwem naszego oddechu, potu lub moczu.

Po zabiegu mogą wystąpić różne reakcje, takie jak: intensywne pragnienie, zwiększona objętość moczu o silniejszym zapachu niż zwykle, katar i śluz, ból mięśni, intensywne ziewanie, przypływ energii.

Wyżej wymienione reakcje są zupełnie normalne i wskazują, że organizm zareagował na masaż a proces detoksykacji i samoleczenia uaktywnił się. Po sesji masażu dobrze jest wypić szklankę wody, aby ułatwić wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły