Akupunktura i jej zastosowanie

akupunktura

Akupunktura jest elementem chińskiego systemu opieki zdrowotnej, który znany i stosowany jest od co najmniej 4 tysięcy lat.                                                                                                                                                                                 Ogólna teoria akupunktury opiera się na założeniu, iż istnieją wzorce przepływu energii (zwanej Qi) przez ciało, które są niezbędne dla zdrowia. Qi przepływa przez określone ścieżki tzw. meridiany. Wewnątrz ciała istnieje czternaście takich ścieżek a każda z nich prowadzi do poszczególnych organów i gruczołów.

Urazy fizyczne i emocjonalne, stres, brak ćwiczeń, nadmierny wysiłek, sezonowe zmiany, nieodpowiednia dieta, wypadki lub nadmierna aktywność są wśród wielu czynników, które mogą wpływać na jakość, ilość i równowagę Qi.

Dzięki akupunkturze energia zaczyna przepływać na nowo. Dzieje się tak dzięki specjalnej, bardzo cienkiej igle, za pomocą której lekarz, w zależności od potrzeby, aktywizuje określone miejsca. Ta starożytna metoda na nowo uruchamia energię życiową, która zatrzymała się lub została zablokowała.

NAJPOPULARNIEJSZE SCHORZENIA LECZONE AKUPUNKTURĄ

Ból pleców. Bez wątpienia jedna z najczęstrzych przypadłości pacjentów, odwiedzających gabinety akupunkturzystów. Przyjmuje się, że akupunktura zmniejsza lub całkowicie znosi ból poprzez kilka mechanizmów neurofizjologicznych.

  • Mechanizm presynaptyczny wg teorii wzajemnego tłumienia w obwodowych włóknach bólowych. Drażnienie zakończeń włókien A -delta blokuje przewodnictwo we włóknach bólowych C.
  • Mechanizm przeciwbólowego działania w rogach tylnych rdzenia kręgowego.
  • Trzecie źródło analgezji akupunkturowej tkwi we wzgórzu, w którym schodzą się drogi rdzeniowe.
  • Mechanizm korowy.

Podkreśla się również wpływ akupunktury na zwiększenie produkcji mózgowych substancji przeciwbólowych, czyli neurohormonów (endorfin i innych enkefalin).

Leczenie zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa:

Wybór punktów do nakłucia uzależniać należy przede wszystkim od lokalizacji i promieniowania bólu oraz ewentualnych zaburzeń czucia. Choć zaburzenia czucia i promieniowanie bólu nie zawsze dokładnie obejmują pole dermatomów (dermatom jest to obszar skóry, który jest zaopatrywany czuciowo przez pojedynczy nerw rdzeniowy) to dla uproszczenia diagnostyki i usprawnienia leczenia można wyróżnić cztery postacie tych zaburzeń.

I tak, mamy postać przednią związaną z zespołem korzeniowym L3 – L4. Dotyczy ona zaburzeń wzdłuż przebiegu meridianów żołądka i śledziony. W postaci bocznej natomiast, związanej z odcinkami L4 – L5 tor bólu jest boczny. W tym przypadku stwierdzamy miejsca bolesne na meridianie pęcherza żółciowego. W postaci tylnej związanej z L5 – S1 tor bólu jest tylny a miejsca bolesne znajdujemy na meridianie pęcherza moczowego. Postać ostatnia to postać kombinowana, która obejmuje więcej niż jeden zespół korzeniowy a tor bólu obejmuje różne meridiany. W tym przypadku tonizujemy punkty na meridianie nerki.

Każdej z tych postaci odpowiada przebieg meridianów zgodny z tablicami akupunktury chińskiej.

Migreny, bóle głowy. Najczęściej występującymi rodzajami bólu głowy są bóletypu napięciowego i migreny. Poszczególne rodzaje bólu głowy różnią się lokalizacją, natężeniem bólu oraz objawami towarzyszącymi jak np. nudności i wymioty, światłowstręt i dźwiękowstręt. Niezależnieczy pacjent przychodzi z ostrym bólem, czy też po prostu w przeszłości doświadczał silnych bólów głowy, akupunktura może działać natychmiast. Nie tylko złagodzi ból, skróci okres jego trwania ale przede wszystkim wydłuży czas przed ponownym pojawieniem się tej dolegliwości.

Akupunktura eliminując przekrwienie i aktywując krążenie Qi, przeistacza wzorce chorobowe. Na przykład pulsowanie w skroniach, uczucie gorąca i „pełnej” głowy, któremu towarzyszy jednoczesne marznięcie stóp i dłoni, wskazuje na nadmiar Qi w głowie i niedobór w kończynach.                                                                                                                             Dzięki stymulowaniu odpowiednich punktów na dłoniach i stopach, uwolnione Qi przemieszcza się z głowy w dolne partie ciała. Ból głowy znika, a ciało ogarnia przyjemne uczucie ciepła.

Stres, lęk i depresja. Stres w dzisiejszych czasach jest sposobem na życie dla wielu ludzi. Gdy doświadczamy myśli lub wydarzeń, które postrzegamy jako stresujące, nasz organizm zaczyna produkować hormony i neuroprzekaźniki mające za zadanie pomóc nam odpowiedzieć na stresującą sytuację. Jest to określane jako odpowiedź „walcz lub uciekaj”. Reakcja ta odbywa się za pośrednictwem współczulnego układu nerwowego, gruczołów podwzgórza i przysadki mózgowej, znajdujących się w mózgu i nadnerczach umieszczonych powyżej nerki.

Przewlekły stres prowadzi do trwałej nadprodukcji hormonów nadnerczy tj. kortyzolu, adrenaliny, i noradrenaliny. W tym czasie może dojsć do wyczerpania nadnerczy a uwalnianie hormonów stresu zostaje zakłócone. To z kolei prowadzi do zaburzeń równowagi innych hormonów i neuroprzekaźników łącznie z serotoniną i dopaminą. Stąd już krótka droga do zaburzeń nastroju, w tym lęków, depresji czy problemów ze snem.                                                                       Akupunktura pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Udowodnione jest, że obniża poziom hormonów nadnerczy i równocześnie podnosi poziom serotoniny i endorfin, potocznie zwanymi „hormonami szczęścia”.                                   Punkty umiejscowione na wewnętrznej stronie nadgarstka czy na mostku, są powszechnie uznawane za najlepsze w walce ze stresem.

Otyłość. Akupuntura sprzyja utracie wagi działając na kilka sposobów. Przede wszystkim przywraca równowagę hormonalną. Akupunktura zwiększa wydzielanie endorfin, które z kolei zmniejszają apetyt i sprawiają, że czujemy się bardziej pozytywnie i przestajemy się objadać. Następuje również spadek hormonów odpowiedzialnych za zwiększenie masy ciała. Stwierdzono, że wraz z zastosowaniem akupunktury spada poziom leptyny i insuliny. Leptyna reguluje metabolizm i odkładanie tłuszczu. Insulina reguluje metabolizm węglowodanów, tłuszczów oraz wchłanianie glukozy z krwi. Terapia igłami poprawia również samo trawienie. Według medycyny chińskiej, za trawienie odpowiedzialna jest śledziona.

Dysharmonia i brak równowagi w śledzionie może prowadzić do zmęczenia, powolnego metabolizmu, zatrzymania wody i uczucia ciężkości. Sam zabieg polega na umieszczeniu igieł w pięciu punktach uszu pacjenta – shen-men, żołądka, śledziony, głodu i endokrynologicznym.  

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Tylko i wyłącznie przydatne informacje ze świata medycyny naturalnej

Pozostałe artykuły